Altın Ejderha

Altın Ejderha

YAZAN : Roland SCHIMMELPFENNIG
ÇEVİREN : Sibel ARSLAN YEŞİLAY
YÖNETEN : Özgür ÇAKIR
REJİ ASİST. : Hazal YERLİKAYA – S.Elif DEMİRBAŞ
DRAMATURG : Beril Z. OVAYURT
MÜZİK : Gökhan Kızıl
KOSTÜM UYGULAMA : ZE-ZE KOSTÜM
FOTOĞRAF - VİDEO: Nazmi Gülnar - Melis Kant
IŞIK : Özcan TABAK
SES : Feray DAĞIDIR
OYNAYANLAR:
 Cem KARAR
 Ercan BEŞER
 Ferza Demirkan
 Özge YERLİ ÖZBAY
 Tuğrul AYDEMİR

OYUN HAKKINDA

Altın Ejderha, Roland Schimmelpfenig’in en popüler oyunudur. Schimmelpfennig, Altın Ejderha ile 2010 yılında tiyatro dünyasının en saygın ödülleri arasında yer alan Mülheim Oyunlar Festivali Ödülü’nü almış ve oyun Theater Heute dergisi tarafından yılın oyunu seçilmiştir. Altın Ejderha, Avrupa ve Amerika’da birçok kez sahnelenmiştir.
Altın Ejderha, tiyatro tarihinde postdramatik tiyatro içerisinde yer edinmiş; geleneksek dramatik metinlerin karakter, zaman, kurgu, gösterge hiyerarşisi düzenlerinden farklı bir düzen oluşturan öge kullanımlarıyla postmodern dönem oyunlarından biridir. Bir apartmanın alt katındaki Çin-Thai-Vietnam lokantasının daracık mutfağında başlayan bu oyun, beş yasadışı göçmen çalışandan biri olan Çinli gencin ağrıyan çürük dişinin çekilmesiyle başlar; bunu izleyen olaylar ve apartmanın diğer katlarında yaşayan insanların aynı çatı altındaki öyküleriyle sürer. Olayların ve kişilerin birbirinden farklı hikâyelerde birbirleriyle ilişkili olmaları bize gerçek bir bulmaca seyri sağlıyor.

Roland Schimmelpfennig’in her oyununun birbirinden farklılıkları mevcuttur. Bazı oyunları daha fazla klasik dramatik ögeler taşırken; bazıları post-dramatik ögeleri daha fazla barındırmaktadır. Altın Ejderha, yazarın oyunları arasında post-dramatik ögelerin daha ağır bastığı oyunlarındandır. Schimmelpfennig, Altın Ejderha’yı yasadışı göçmenlik sorunu üzerine yazdığını belirtmiştir. Altın Ejderha ile Arap Gecesi oyunlarının birçok benzerliği olduğundan da söz etmiştir; bu iki oyunda da sahnede gerçek olarak gösterilemeyecek şeyler olduğunu ve bu sebeple oyuncunun seyirciye direkt olarak anlatımının söz konusu olduğunu söylemiştir. Roland Schimmelpfennig Altın Ejderha oyununda, yasadışı göçmenler ve sınırların olmadığı bir dünyadaki sözde özgürlükten söz ederken, bir yandan da “Altın Ejderha” daki ve onun çevresindeki koşullar ile ilişkileri farklı perspektiflerden incelemektedir. Oyunda her karakterin diğerleriyle bağlantısı vardır ve iş ilişkileri ile bağımlılıklar bir çatı altında sürdürülen hayatı belirleyen faktörlerdir.

Oyun Fragmanı